přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvodní stránka > Aktuality > Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808 – 1918

Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808 – 1918

14.03.2016

zařazeno v kategorii: Výstavy | autor: Cyklo portál

 

místo: Stará radnice Ostrov;

zahájení výstavy: sobota, 21. květen 2016;

Město Ostrov je spjato ve své historii se třemi význačnými šlechtickými rody, které ovlivňovaly dějiny střední Evropy. Byl to rod Schliků, rod vévodů Sasko - Lauenburských a markrabat Bádenských a sekundogenitura vládnoucí dynastie Habsburg-Lothringen.  Výstava „Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808 – 1918“, která se návštěvníkům otevře 21. května 2016, má za úkol představit neznámé osudy toskánské větve habsbursko-lotrinského rodu, které jsou u nás v Čechách často velmi opomíjené. Přesto právě životní příběhy sekundogenitury toskánských Habsburků jsou velmi zajímavé a mají úzký vztah k Čechám a i k městu Ostrovu a jeho okolí.  Na výstavě bude mít návštěvník vzácnou příležitost shlédnout více než dvě stovky unikátních archivních dokumentů z Rodinného archivu toskánských Habsburků, jenž je uložen v Národním archivu, a trojrozměrných sbírkových předmětů z depozitářů Národního muzea Praha a mobiliárních fondů SZ Konopiště, SZ Zákupy atd., kam byly umělecké a osobní předměty rodu deponovány po roce 1918, po vytvoření samostatné Československé republiky. 

Výjimečnost výstavy spočívá v tom, že budou zpřístupněny osobní a umělecké předměty a archivní dokumenty toskánských Habsburků, z nichž některé byly naposledy vystaveny v roce 1931 při příležitosti 600. výročí založení města Ostrov, a některé zpřístupněny nikdy nebyly.

Tato výstava vzniká ve spolupráci Města Ostrov s Národním archivem, Národním muzeem Praha, Národním památkovým ústavem - Generální ředitelství Praha, Městským archivem Palma (Baleárské ostrovy - Mallorca) a Rakouským kulturním střediskem v Madridu. 

Záštitu nad výstavou „Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808-1918“ převzal hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel.

Mgr. Miluše Kobesová, kurátorka výstavy

http://www.dk-ostrov.cz/program/vystavy/747-toskansti-habsburkove-a-ostrovske-panstvi-1808-1918.html

 

« další aktuality z kategorie Výstavy

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz