přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Destinace Ostrovsko

Destinace Ostrovsko: Ostrov a okolí

 

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor mezi dvěma významnými západočeskými lázněmi - Karlovými Vary a Jáchymovem.

Krátce z historie Ostrova

První osídlení je datováno na začátek 13. století, což dokládá i nejstarší ostrovská památka kostel sv. Jakuba Většího (1224-1226). Na město byl Ostrov povýšen ale až roku 1331 z rozhodnutí Jana Lucemburského. Díky výhodné poloze na obchodní stezce a rozvoji těžby stříbra v Jáchymově v 15. století, za níž stojí rod Šliků, se město rychle rozrůstalo. Svou dnešní podobu získalo staré město ale až po požáru v roce 1886. Nová část města začala vznikat až po 2. světové válce, kdy původní převážně německé obyvatelstvo vystřídali Češi. V té době také došlo k masivnímu rozvoji těžby uranových rud v Jáchymově a později průmyslové výroby trolejbusů, který vyvolal poptávku po bydlení a službách pro nové obyvatele - převážně mladé rodiny. Nové město tak vznikalo velmi rychle a to v duchu socialistického realismu. Jeho centrem je Mírové náměstí, kterému dominuje Dům kultury.

Příroda Ostrovska

V okolí Ostrova najdete také oblíbené přírodní lokality. Místa jako Lesopark Ostrovské rybníky, obora v nedalekém Hájku, četné naučné stezky v Krušných horách nebo Božídarské rašeliniště stojí jistě za povšimnutí.

Díky více než 700 let dlouhému historickému vývoji může dnes Ostrov a jeho blízké okolí nabídnout řadu památek. Jeho výhodné poloha mezi dvěma lázeňskými městy u brány do Krušných hor poskytuje také ideální startovací místo pro nadšené turisty. Nabízí se jim nejen dostatek turistických cílů, ale také hustou síť turistických stezek vhodných jak pro pěší turisty, tak i milovníky cykloturistiky.

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz