přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Turistické cíle > Výstavy a expozice > Expozice Ostrovsko a hornictví – Stříbrná stezka

Expozice Ostrovsko a hornictví – Stříbrná stezka

 

Expozice v ostrovském zámku prezentuje historii rudného hornictví v Krušných horách od 15. do 20. století, zobrazuje každodenní život horníků, měšťanů a podnikatelské šlechty Šliků, krušnohorská řemesla 19. století.

Expozice jsou rozděleny do tří částí. První část se týká rudného hornictví a nachází se v sala terreně zámku. Druhá část se nachází přímo v informačním centru a je zaměřená na pracovní tábory z 50. let 20. století na Jáchymovsku. Třet, nejatraktivnější část, se nachází v podkroví zámku a je věnována šlechtickému rodu Šliků, mincování, jáchymovské latinské knihovně a krušnohorským řemeslům. Zejména paličkářství, rukavičkářství a lžičkářství.

Do expozice se dostanete přes Infocentrum, do něhož je vstup z Rastattského nádvoří.

Nejzajímavější exponáty:

Velmi často se setkáváme s otázkou: Který exponát je nejzajímavější? Který exponát je nejdražší? Na tyto otázky obvykle historik neumí a ani nechce mnohdy odpovědět. Je to těžké. Hodnota exponátu se stanovuje z hlediska historického, uměleckého a tržního.   A zajímavost? Všechny sbírkové předměty jsou zajímavé, všechny jsou cenné, jinak by nebyly vystaveny v expozicích a nebyly by ani součástí muzejních sbírek. Vybrali jsme pro Vás snad ty nejzajímavější:

Kazeta (šperkovnice, pokladnice) z tepaného stříbra. Jde o dílo evropského významu. Kazeta je osazena 44 jáchymovskými a plánskými tolary Šliků. Tolary jsou zasazeny do stříbrných, pozlacených rámečků. Na dně kazety vystupuje reliéf tvořený plody granátových jablek, hrušek a vinné révy. Jedná se o augsburskou stříbrnickou práci Johanna Andrease Thelota s doloženým autorským určením. Byla vytvořena v letech 1680 – 1690.  Kazeta byla prohlášena za národní kulturní památku. Kazetu zapůjčil Národní památkový ústav - územní památková správa na Sychrově.

Holba z tepaného stříbra. Jedná se o dílo evropského významu. Holba byla vyrobena jako dar hraběte Františka Šlika Gustavu Kalixtu Bironovi, vévodovi Kuronskému, otci kněžny Zaháňské. Holba je prací několika stříbrníků. Nejstarší augsburská značka pochází z 2. poloviny 17. století a nejmladší od drážďanského šperkaře a stříbrníka Christiana Heinricha Rossbacha z roku 1817. Holba byla prohlášena za kulturní památku. Pochází ze soukromé sbírky rodiny Schlicků.

Na výstavě je též k vidění Horní zákoník pro Jáchymov od Štěpána hraběte Šlika, který byl vydán v Lipsku roku 1518.  Horní zákoník pro Jáchymov byl prohlášen za kulturní památku a ostrovské expozici jej zapůjčil Národní památkový ústav Praha – Státní zámek Mnichovo Hradiště. Velmi zajímavá je též důlní mapa z vyměřování cínových dolů a dolových měr podle jáchymovského horního řádu v Hřebečné v Krušných horách z roku 1562. Tento tisk je jedním z nestarších zobrazení dolů českého Krušnohoří a vlastně veškerých historických map na území dnešní České republiky. Originál mapy je uložen v Národním archivu v Praze.

Milovníky dobových kostýmů potěší vystavený pánský renesanční oděv saského typu, kde kombinace žluté a černé odráží heraldické barvy Saska. Oděv se skládá z prostříhaného kabátce, kalhot pod kolena, pláště a baretu. Předlohou k vytvoření tohoto pánského oděvu byl portrét Štěpána Šlika, který se dostal jako válečná kořist za třicetileté války do Švédska.  Obraz je uložen ve sbírkách Královského muzea ve Stockholmu. Autor není přesně určen, předpokládá se však, že jím mohl být, vzhledem k dalším kontaktům, Lucas Cranach st. (1472–1553) nebo umělec z jeho dílny. Obraz je opatřen nápisem: „Stephan Schlik Grefwe till Basfano ded 1526.“ Oděv byl ušit ve firmě Barrandov Studio a.s., divize Fundus.

Sezóna

otevřeno celoročně

 

Provozní doba

pondělí - neděle: 10:00 - 17:00 hod.,

červenec a srpen 10:00 - 18:00 hod.

Poslední prohlídka v 16:00 hodin, o prázdninách v 17:00 hodin.

 

Vstupné

vstup zdarma

 

Kontaktní údaje

Jméno: Infocentrum Zámek Ostrov

Adresa: Jáchymovská čp.1, Ostrov

Telefon: 354 224 950

E-mail: zamek@dk-ostrov.cz

Web: www.dk-ostrov.cz

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz