přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Turistické cíle > Výstavy a expozice > Expozice Ostrovský porcelán

Expozice Ostrovský porcelán

 

Místo: Klášterní areál, Kostel Zvěstování Panny Marie,

V kostele Zvěstování Panny Marie je umístěna expozice, jejímž cílem je připomenout zašlou slávu ostrovské porcelánky, která nejenže svou specifickou produkcí dobyla svět, ale po dlouhou dobu téměř 70 let dávala práci nejedné generaci obyvatel Ostrova.

Ostrovská továrna na porcelán „Pfeiffer & Löwenstein Schlackenwerth“ byla založena v roce 1873 jako jedenáctá vedle deseti tehdy již prosperujících velkých porcelánek na Karlovarsku. Zakladatele, Josefa Pfeiffera staršího  a  Ludwiga Löwensteina,  vedla k výběru parcely pro výstavbu továrny právě v Ostrově bezprostřední blízkost nedávno vybudované železnice, vodní zdroje, dostatek základního materiálu i paliva / nedaleké kaolinové i uhelné doly / a také velkou nabídku pracovních sil této průmyslově minimálně využité oblasti v podhůří Krušných hor. Ostrovská produkce se dokázala pružně přizpůsobovat dobovým stylovým požadavkům, vyráběl se zde špičkový porcelán pro vývoz do celého světa a exkluzivní dekorativní předměty, vázy, dózy, plastiky lidské i zvířecí, stejně jako porcelán hotelový i pro běžnou potřebu. Na začátku 20. let přibyla výroba ohnivzdorného, varného nádobí. Roku 1926 byla u obchodní komory v Chebu zapsána nová značka ostrovského porcelánu: „PULS“ s korunkou (zkratka Pfeiffer und Löwenstein Schlackenwerth), pod níž jsou tyto výrobky známé dodnes.
V říjnu roku 1945 byla továrna znárodněna, původní zařízení bylo převedeno do závodu Concordia v Lesově.

Spolek přátel města Ostrova se proto už po léta snaží postupně shromáždit kolekci výrobků, která by prezentovala dodatečně  historii, charakter a kvality ostrovského porcelánu.

Sezóna

Otevřeno celoročně

 

Provozní doba

leden - únor: úterý - neděle 13:00 - 17:00 hod.

březen - duben a listopad - prosinec: úterý - neděle 9:30 - 12:30 a 13:00 - 17:30 hod.

květen - říjen: úterý - neděle 9:30 - 12:30 a 13:00 - 18.00 hod.

 

Vstupné

80 Kč, 40 Kč, 20 Kč

 

Kontaktní údaje

Jméno: Iva Florianová

Adresa: Klášterní ul., Ostrov

Telefon: 353 800 521

E-mail: klaster@dk-ostrov

Web: www.klasterostrov.cz

 

Další informace

Více informací o ostrovské porcelánce

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz