přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Turistické cíle > Příroda > Lesopark Borecké rybníky

Lesopark Borecké rybníky

 

Krajinu v okolí Ostrova zpestřovaly vodní hladiny odedávna, část rybníků vznikla v 16. století. Chov ryb měl po celá staletí velký význam pro výživu ostrovských obyvatel, proto v dalších obdobích zaznamenalo rybníkářství na velký rozvoj. Velkou změnu však přinesl počátek 19. století, kdy více než polovinu rybníků nechali jejich majitelé vyschnout a přeměněny byly na louky a pastviny.

Soustavu Boreckých rybníků, tak jak ji známe dnes, tvoří rybníky  Velký Borek, Horní a Dolní Hlinice, Mulda, Luční, Hluboký, Koňský, Ostrovský Velký a jeden bezejmenný.

Lokalita má rozlohu 4,2 ha a je významnou přírodní oblastí s řadou chráněných rostlin a živočichů. Borecké rybníky jsou přirozeným sídlem mokřadních společenstev. Hnízdí tu mnoho druhů ptactva a vyskytují se tu i vzácní obojživelníci jako např. čolek velký. S historií, současností, ale i přírodním bohatstvím seznamuje naučná stezka Borecké rybníky.Mezi rybníky je vybudována síť cestiček. Najdete tu také několik, odpočívadel, ohniště nebo vyhlídková mola.

 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz