přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Turistické cíle > Památky a významné stavby > Pohřební kaple sv.Anny

Pohřební kaple sv.Anny

 

Jedná se snad možná o první barokní stavbu na centrálním půdorysu v Čechách, kterou u nás můžete navštívit. Původně kaple sloužila jako mauzoleum šlechtického rodu. Dnes zde však žádné ostatky nenalezneme. V zrekonstruované kapli je umístěna expozice o významu vévodů sasko-lauenburských a markrabat bádenských pro město Ostrov, o stavbách, které se za jejich vládnutí v Ostrově postavily a jak jejich působení, kultura a bohatství ovlivnilo nejen tvář Ostrova, ale např. i německého města Rastatt nedaleko hranic s Francií.

Pro milovníky historie a architektury:

Kaple je nazývána též Pohřební kaple či Mauzoleum vévodů sasko-lauenburských a markrabat bádenských. Základní kámen k vybudování pohřební kaple položil vévoda Julius Jindřich Sasko-Lauenburský dne 20. dubna 1644. Kaple byla slavnostně vysvěcena 16. září 1663 a nedlouho na to zde byly uloženy ostatky Julia Jindřicha, který zemřel 20. listopadu 1665.

Centrální stavba na polygonálním půdorysu (oktogon) s osmibokou báňovitou střechou s lucernou a cibulí byla zevně členěna pomocí dvouplášťového pilastrového řádu. V interiéru byly po obvodu mezi vtaženými pilíři umístěny jednotlivé dvoupodlažní výklenkové empory pro uložení tumby (kenotafu) pohřbených příslušníků sasko-lauenburského a bádenského rodu. Mohly být využívány i jako zpěvácké tribuny. Rodové mauzoleum je vzácným architektonickým dílem, jednou z nejstarších raně barokních centrálních staveb na území Čech. V letech 2004-2007 se kaple dočkala celkové rekonstrukce. Téměř z trosek se podařilo obnovit její původní krásu a slávu. Na kapli byla provedena unikátní obnova původního zastřešení - báně, restaurování bohaté štukové výzdoby a instalace expozice. 

 

V Pohřební kapli je jako součást expozice vévodů Sasko – Lauenburských a markrabat Bádenských umístěný unikátní bronzový model ostrovské barokní zámecké zahrady v době její největší slávy. Zpřístupněná je také krypta kaple, ve které je dnes lapidárium dochovaných stavebních prvků.

Sezóna

otevřeno celoročně

 

Provozní doba

leden - únor: úterý - neděle 13:00 - 17:00 hod.

březen - duben a listopad - prosinec: úterý - neděle 9:30 - 12:30 a 13:00 - 17:30 hod.

květen - říjen: úterý - neděle 9:30 - 12:30 a 13:00 - 18.00 hod.

 

Kontaktní údaje

Jméno: Iva Florianová

Adresa: Klášterní ulice, Ostrov

Telefon: 353 800 521

E-mail: klaster@dk-ostrov

Web: www.klasterostrov.cz

 

Další informace

Webové stránky kláštera
Youtube - Klášterní areál - Posvátný okrsek - Ostrov (P.Lněníčka)

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz