přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Turistické cíle > Památky a významné stavby > Stará radnice

Stará radnice

 
Stará radnice

Stará radnice

Goticko renesanční budovu Staré radnice najdete uprostřed historického centra města, na ostrovském Staroměstském náměstí. Původně středověká stavba radnice několikrát vyhořela, a tak dnešní podobu ovlivnily její přestavby v letech 1569, 1795 a 1866. Původní gotickou stavbu dokládají mohutná obvodová zdiva s podloubími. Středověkem dýchají také sklepy, jejichž původ sahá až do 14. století. Do renesanční podoby byla Stará radnice přestavěna po požáru v 16. století. Dodatečně byla přistavěna hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy, znázorňujícími Šalamounův soud, Spravedlnost a Zuzanu v lázni. Zhruba za tři století nato dostal dům po dalším požáru novogotickou podobu.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby. 
Výstavní prostor se nachází v podkroví Staré radnice, ke kterému vede vestavěné klasicistní schodiště. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce. 

Výstavy se zde pořádají po celý rok. Ve Staré radnici je umístěna stálá výstava hodinových strojů, jejichž historie sahá až do 16. století. Další informace najdete v sekci Turistické cíle/Výstavy a expozice.

Programy výstav naleznete zde: http://www.dk-ostrov.cz/program

 

Stálá expozice hodinových strojů

Milovníci strojů času a umění starých řemesel jistě uvítají možnost zhlédnutí stálé výstavy hodinových strojů, která je umístěna ve Staré radnici. Více najdete v sekci Výstavy a expozice

Provozní doba

listopad - prosinec - leden: středa - neděle 13:00 - 17:00 hod.
únor: úterý - neděle 13:00 - 17:00 hod.
březen - říjen: úterý - neděle 11:00 - 17:00 hod.

 

Vstupné

vstupné je závislé na typu aktuálně pořádané výstavy. Více informací zde: http://www.dk-ostrov.cz/program

 

Kontaktní údaje

Jméno: DK Ostrov, Stará radnice, Staré nám. 46, 363 01 Ostrov

Adresa: Staré náměstí 46

Telefon: +420 353 800 522

E-mail: galerie@dk-ostrov.cz

 

Další informace

Programy výstav naleznete zde:

 
 
 
 

Další užitečné weby:

 
Ostrov - památky, turistické trasy, cyklotrasy

Ostrov
památky, turistické trasy, cyklotrasy

E-mail: cyklo@ostrov.cz